Rejestracja     Logowanie

Zostań partnerem

Testy egzaminacyjne

Najnowsza szkoła

Statystyki

Dodano szkół jazdy: 868

Dodanych instruktorów: 811

Ogólnie o kwalifikacji wstępnej i szkoleniach okresowych

Znowelizowana ustawa o transporcie drogowym z 17 listopada 2006 r. jasno określa wymogi dotyczące zatrudniania kierowców stawiane przedsiębiorcom lub innym podmiotom wykonującym przewóz drogowy. Oznacza to, że po 10 września 2010 r. kierowcy wykonujący przewozy na potrzeby własne (których obecnie nie dotyczą szkolenia kierowców) będą zobligowani do uczestniczenia w kursach, jak ich koledzy wykonujący transport drogowy (posługujący się Licencją).

Osoba zatrudniana musi mieć ukończone 21 lat. Dolna granica wieku nie dotyczy zatrudniania kierowców wykonujących przewóz drogowy rzeczy samochodem lub zespołem pojazdów o DMC przekraczającej 3,5 t i nieprzekraczającej 7,5 t. Musi posiadać odpowiednie uprawnienie do kierowania pojazdem samochodowym, nie ma przeciwskazań zdrowotnych, nie ma przeciwskazań psychologicznych, uzyskała kwalifikację wstępną, ukończyła szkolenie okresowe. Kwalifikacji wstępnej lub szkoleń okresowych nie stosuje się również w przypadku pojazdów, do których prowadzenia wymagane jest prawo jazdy kat. A1, A, B1, B, B + E, i które wykorzystywane są np. do użytku osobistego czy nauki jazdy. Szkolenie nie dotyczy również m.in. wojska, straży pożarnej, egzaminów państwowych oraz przewozów humanitarnych.

Liczy się data uzyskania prawa jazdy. Na nic zdała się „przedsiębiorczość” tych, którzy ukończyli szkolenia na przewóz rzeczy lub osób przed uzyskaniem odpowiedniej kategorii prawa jazdy. A więc, jeżeli kierowca uzyskał lub uzyska uprawnienia kat. D1, D, D1 + E lub D + E po 10 września 2008 r. lub uprawnienia kat. C1, C, C1 + E lub C + E po 10 września 2009 r., to zobligowany jest do ukończenia 280-godzinnego kursu. Aby zostać kierowcą zawodowym, trzeba poświęcić na naukę kilkanaście miesięcy i wydać ponad 10 tys. złotych (kurs na prawo jazdy oraz koszt KW).

 

Źródło: kierowca.pl

 


x
kodeki

Dodaj komentarz


Znam regulamin

x
user

Rejestracja użytkownika

Imie:

Adres e-mail:

Hasło do konta:

2+dwa =

x
user

Logowanie użytkownika

Adres e-mail:

Hasło do konta:

Nie pamiętam hasła...


Strony internetowe kielce
Array ( )

Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.